Akárhogy nézzük is, az alapozó a legfontosabb része a sminkednek: A megfelelő termék használata nagyon sokat javíthat a külsődön, annak ellenére, hogy a lényege pont az, hogy úgy tűnjön nincs is az arcodon.

Alapozás előtt mindig ápoljuk a bőrünket, használjuk a bőrtónusunknak megfelelő nappali arckrémet és szemkörnyékápolót – ez utóbbit természetesen, csak ha szükségeltetik! A szemünket körülvevő bőr nagyon vékony, ezért igényli a hidratálást! A korrektor is sokkal szebben mutat majd a szem alatt, ha hidratáluk először a bőrt. A zsíros bőrrel megáldott hölgyeknek sem kell ódzkodniuk az arckrémekről, mindenki bőre igényli és mattító krémek is vannak, elég sok és nagyon népszerű márkánál: hidratálnak, mégsem teszik zsírossá a bőrt.

Mielőtt bármilyen alapozó jellegű kencét felvinnénk tegyük fel az alábbi kérdéseket magunknak:

  1. Mire van szüksége a bőrömnek?
    Az eltérő bőrtípusok más és más alapozókkal mutatnak a legjobban
  2. Mekkora fedésre van szüksége az arcomnak?
    Mindenkinek másak az igényei és természetesen a bőr állapota is nagy szerepet játszik ebben. Bizonyos típusoknak nagyobb, másiknak kevesebb fedés is elegendő. Vásárláskor ezt célszerű szem előtt tartani!
  3. TE mit szeretnél?
    Végülis, te választod majd ki az alapozót, én csak segítő szándékú tippet adok maximum!

Bőrtónus

Nem egyszeű feladat olyan alapozót találni, ami tökéletesen illik a bőrünkhöz, ezért érdemes tudni, hogy milyen színt és tónust is keresünk: hideg (rózsaszínes), megel (sárgás) vagy semleges.

Hogyan tudom megállapítani a bőrtónusomat?

Mint minden másnak, ennek is több módja van, az egyik legnépszerűbb: a karod belső részén a csuklódnál milyen színűek az erek? Ha inkább zöldek, akkor meleg tónusú a bőröd, ha kékes, akkor hideg. Ha nem egyértelmű, akkor valószínűleg semleges.

Egy másik lehetőség: mit tapasztalsz napozáskor? Ha könnyen barnulsz, akkor meleg, ha inkább leégsz, akkor hideg tónusú a bőröd.

Az készer-tesztet túl szubjektívnek találom, de ha valakinek ez lenne szimpatikus, ezt is megosztom veletek: ha az arany színeket kedveled magadon, akkor meleg, ha inkább az esüst ékszereket preferálod, akkor hideg tónusú a bőröd.

 Itt jól látszik, hogy ez a márka mind a három tónusra külön terméket készített egy árnyalaton (Fair) belül. A felső a hideg, a középső a semleges és az alsó a meleg tónust képviseli.

Fair

Az alapozót a képen látható helyen teszteljük, ugyanis a nyakunk színéhez kell, hogy illeszkedjen. Hiszen lehet, hogy az arcondon a bőr rózsaszínesnek tűnhet a pattanások és kipirosodások miatt, de akkor lesz a legideálisabb az alapozó, ha nem üt el színeben és tónusban a nyakadtól. Az árnyalatot tesztelni tehát a nyak és az állkapocs vonalánál célszerű tesztelni. 

 Nem tudom, hogy vannak-e  igazán sötét bőrű olvasóim, ők az orcától (almácska) haladjanak az állkapocs vonaláig, mert náluk nem ritka a maszk hatás, tehát a bőr az arc külső részén sötétebb. Ne ahhoz válassz alapozót, inkább az arc belső részéhez!

 

 

Alapozóból nem kell túl sokat használni, hiszen a természetességre törwekszünk, ahol szép a bőrünk csak vékony rétegben vigyük fel a terméket, ellenben, ahol bőrhibánk van, ott korrektorral tudunk rásegíteni az arcbőr tökéletesítésére. Természetes fénynél is teszteljük le az alapozót vásárlás előtt, ha lehetőségünk van rá, ugyanis a bolti fény igencsak csalóka lehet! Drogériákban nem feltétlen kapunk mintát, de a márkaboltokban feltétlen kérjünk egy pumpányit a teszteléshez, mivel ez a cég érdeke is, hogy a vásárló visszajárjon.

 

Finish

Az alapozó "finish'" többféle lehet, a többsége általában "semi-matte", vagyis természetes, nem egészen a matt bőrt utánozza. A "matte" vagyis a matt finish nem természetes, hiszen a való életben senkinek sincs ilyen bőre, de az olajos bőrűek nagyon kedvelik az ilyen típusú termékeket, mert így lassabban zsírosodik a bőr. Fényes (luminous) is lehet a végeredmény, amit a miniatűr csillogó részecskék adnak. Problémás, pattanásos és olajos bőrre ezek nem igazán javasoltak, mert csak kiemelik a bőrhibákat, de bárki más használhatja, ha szereti. A "drewy" finish pedig az alpozó hidratáló hatása miatt kicsit fényesebb, száraz, normál bőrön nagyon szép, de zsíros bőrön olajosnak hathat, illetve nyáron vagy párás környezetben sem a legjobb. Megemlíteném még a "satin" finish-t is, ami a matt és a "drewy" között áll. Ez is természetes, de nagyon olajos bőrre ezt sem javasolnám!

 

Bőrtípusok és hozzájuk illő alapozók

 

Bőrtípus Jellemzői Alapozók
Száraz bőr nem annyira rugalmas bőr, ritkán jönnek elő pattanások, a pórusok kicsik, az öregedő bőr is szárazabb folyékony, mousse, színezett hidratáló, olyan termékek, amelyek hidratálják a bőrt
Normál bőr nem túl száraz, nem túl zsíros, puha, sima, egyenletes, közepes vagy kicsi pórusokkal, egészséges színű, ritkán pattanásos folyékony, krém, mousse, színezett hidratáló, ásványi alapozó, stb... Szerencsések, szint bármit használhatnak! 
Zsíros/olajos bőr hamar fényesedik, rugalmas bőr, tág pórusok, pattanások, miteszerek, kevésbé ráncosodik folyékony, mousse, creme to powder, kompakt púder alapozó, ásványi alapozók, olajmentes termékek (!), lehetőleg matthoz közeli finish (kontrollálják a bőr zsírosodását)
Érzékeny bőr  érzékeny több dologra, összetevőre, hamar leég, hamar elpirul, száraz részek előfordulnak, vékony a bőr, a rosacea sem ritka  víz alapú folyékony alapozók, mousse,színezett hidratáló, ásványialapozó, stb... Hypoalergén termékek, lehetőleg parfüm se legyen benne (fragrance free), viszont lehet hidratáló hatású